U četvrtak, 7.11.2024. godine, Elektrotehnička škola u Tuzli predstavila je solarnu elektranu snage 10 kWh, postavljenu na svom krovu, čime je učinjen važan korak ka energetskoj efikasnosti i obrazovanju učenika u oblasti obnovljivih izvora energije. Solarna elektrana, prva ovog tipa na krovu obrazovne ustanove u Tuzlanskom kantonu, ne samo da će pomoći u smanjenju troškova energije škole već će imati i edukativnu ulogu, omogućavajući učenicima praktično iskustvo s tehnologijama koje se sve više primjenjuju u energetici.
Projekat uz podršku međunarodnih i domaćih partnera
Instalacija solarne elektrane realizovana je kao dio projekta u saradnji Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona (TK), Švicarskog Caritasa i Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle. Projekat, vrijedan 22.000 KM, dio je inicijative koja ima za cilj uvođenje održivih izvora energije u obrazovne ustanove širom kantona. Ministar obrazovanja TK, Ahmed Omerović, ističe da je dugoročni cilj kantonalne Vlade opremanje svih škola solarnim panelima, kako bi doprinosili energetskoj tranziciji BiH prema većem udjelu obnovljivih izvora energije.
Edukativna vrijednost za učenike
Postavljanje solarne elektrane na krov Elektrotehničke škole dolazi u pravom trenutku, jer je škola uvela novi obrazovni smjer - instalater fotonaponskih sistema – elektroničar. Ovaj smjer omogućava učenicima sticanje praktičnog iskustva i uvida u rad solarnih sistema, što ih priprema za tržište rada u oblasti koja je sve traženija. Direktorica škole, Admira Uzunić, naglašava važnost ovog resursa za obrazovanje, ističući da će učenici sada moći iz prve ruke učiti o funkcionalnosti solarnih elektrana i značaju obnovljivih izvora energije.
Profesorica Jasmina Omerdić pojašnjava da su do sada koristili učila za simulaciju rada solarnih sistema, ali da će sada učenici raditi sa pravom elektranom, što značajno podiže kvalitet nastave i pripremu učenika za rad u stvarnim uslovima.
Podrška švicarskog Caritasa i Centra za ekologiju i energiju
Fuad Imamović, projekt menadžer švicarskog Caritasa za projekte energetske efikasnosti u BiH, naglašava važnost stvaranja stručnih kadrova za energetski sektor. Bosna i Hercegovina je postavila cilj da do 2030. godine najmanje 37% svoje potrošnje energije dobija iz obnovljivih izvora. Prepoznavši potrebu za obučavanjem novih stručnjaka, Caritas i Centar za ekologiju i energiju, u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja TK, obezbijedili su opremu, stručne priručnike i sredstva za edukaciju nastavnika kako bi pripremili mlade za rad u energetskoj tranziciji.
Direktorica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić ističe da su uz podršku švicarskih partnera, nastavnici Elektrotehničke škole prošli dodatnu obuku u Švicarskoj, te su školi donirani priručnici za školsku biblioteku, neophodni za izučavanje obnovljivih izvora energije.
Energetska tranzicija u TK i budućnost učenika
Instalacija solarne elektrane u Elektrotehničkoj školi u Tuzli dio je šireg trenda usmjerenog ka održivom razvoju i energetskoj nezavisnosti. "Uvođenjem praktičnih elemenata u obrazovanje u oblasti obnovljivih izvora energije, pripremamo učenike za svijetlu budućnost u kojoj će njihovo znanje biti od ključnog značaja," ističe direktorica škole Admira Uzunić. Tokom ove školske godine, 15 učenika je upisano na novi smjer, a zanimanje za program raste. Jedan od njih, Vedad Odobašić, opisuje praktičnu nastavu kao vrlo korisnu i ističe da, iako ima ambiciju da radi u inostranstvu, najviše bi volio ostati u BiH i doprinositi razvoju zemlje.
Perspektive za dalji razvoj
Iako trenutni zakonski okvir ne omogućava prodaju viška električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora, u planu je regulacija koja bi omogućila školama da plasiraju višak energije u mrežu, što bi donijelo dodatne finansijske uštede i podstaklo širenje ovakvih projekata u obrazovnom sektoru.
Elektrotehnička škola u Tuzli predstavlja svijetli primjer u obrazovanju novih generacija u skladu sa savremenim potrebama tržišta rada i ekološkim standardima. Svesrdno podržana od strane međunarodnih i domaćih organizacija, ova inicijativa doprinosi ostvarenju vizije održivog razvoja, ne samo u Tuzli nego i šire, kao dio energetske tranzicije Bosne i Hercegovine.